Opredeljenje da se bavite sopstvenim biznisom zahteva puno obaveza, veština i volju za uspehom. Ne postoji test koji će vam reći da li ćete uspeti ili ne. Čak ni dobra biznis edukacija nije garancija za uspeh.
Opredeljenje da se bavite sopstvenim biznisom zahteva puno obaveza, veština i volju za uspehom. Ne postoji test koji će vam reći da li ćete uspeti ili ne. Čak ni dobra biznis edukacija nije garancija za uspeh.
Ugledni biznis časopis Forbs je sastavio kratku listu pitanja koja mogu da vam pomognu pre nego što donesete konačnu odluku:
Ne postoji nikakav recept za to kako se postaje uspešan preduzetnik, niti „formula” koju bismo mogli preporučiti, pokretanje biznisa je korak koji zahteva određene veštine i znanja iz raznih oblasti života.
U nastavku možete pročitati listu karakteristika koje mogu da oslikavaju profil uspešnog preduzetnika, nakon čega će vam biti jasno koliko je preduzetništvo u stvari složen proces.
Na osnovu primera iz prakse uspešnih preduzetnika, može se sastaviti lista karakteristika koja oslikava profil uspešnog preduzetnika:
Lične karakteristike preduzetnika su najvažnije u fazi započinjanja biznisa, posle osnivanja biznisa sposobnost učenja iz iskustva postaje značajnija karakteristika, a rast i razvoj biznisa zavisi od stečenog iskustva, znanja i sposobnosti prilagođavanja uticajima iz okruženja.
Naravno, najvažnija je dobra poslovna ideja, proizvod ili usluga koji imaju tržišni potencijal, kao i resursi neophodni da se ta ideja realizuje.
Gotovo je sigurno da niko nije postao uspešan preduzetnik ako u svom poslu nije prošao kroz rizike i gubitke, uspone i padove.
Važi pravilo – ko ne rizikuje, taj i ne dobija. Spremnost na rizik je neka vrsta talenta koji se u svetu veoma ceni. Samim tim, za uspešnog preduzetnika je važno da nauči da se nosi sa neizvesnošću i sa rizicima. Bez bar malo rizika često uskraćujemo sebi uspeh i njime postignuto zadovoljstvo.
Šta je sve poželjno znati pre osnivanja biznisa:
Prilikom pokretanja sopstvenog biznisa, osim tržišnih uslova koje preduzetnik najčešće prilično dobro ispita, neizbežno je sagledavanje i pravno-poreskog okruženja budućeg poslovanja.
Među početnicima u biznisu postoje dve karakteristične grupe. Prvi su oni koji razmišljaju na taj način da oni samo treba da rade svoj posao, a sav administrativni posao prepuštaju knjigovodstvenoj agenciji, i drugi, koji razmišljaju na taj način da žele svu administraciju da rade sami, sve u skladu sa propisima, i ne žele da rizikuju i zbog greške knjihgovodstvene agencije plaćaju kazne.
Obe navedene grupe predstavljaju krajnost u shvatanju potrebe za poznavanjem propisa. Razmišljanje da se celokupna „papirologija” prepusti knjigovodstvenoj agenciji, ili nekoj drugoj organizaciji, nije prihvatljivo, jer početnik je taj koji u biznisu kreira poslovnu promenu, zaključuje ugovore i potpisuje svu neophodnu dokumentaciju.
Knjigovodstvena agencija, knjigovođa ili neka treća vrsta savetnika može biti od velike pomoći, ali odgovornost je ipak prvenstveno na samom preduzetniku.
Takođe, i postavljanje zahteva da se svi propisi u potpunosti poštuju, kao i prvo navedeno razmišljanje, sigurno otežavaju put ka uspehu. Rešenje se, kao i u mnogim drugim životnim situacijama, nalazi negde između navedene dve krajnosti.
Svaki početnik u biznisu bi trebalo da poznaje osnovne propise zemlje u kojoj obavlja delatnost, barem do nivoa koji mu omogućava nesmetanu orijentaciju u poslovanju.
Osnovni zakoni koje je, kao preduzetnik, neophodno poznavati su:
KONTAKT:
navigator.biznis@gmail.com
Akademija Alijansa d.o.o
Ul. Braće Jovanovića 24C
26000 Pančevo
PIB 112226355
MB 21630535
Politika privatnosti